Vrtni šetraj za preprečevanje želodčnih tegob
Vrtni šetraj izvira iz južnoevropskih krajev, v ljudskem zdravilstvu pa ga že od nekdaj uporabljajo za preprečevanje želodčnih tegob, krčev in ga dodajajo jedem kot začimbo, saj so ga uporabljali kot nadomestek za poper. Dodajamo ga kuhanim jedem iz ohrovta, fižola in drugih stročnic, ker preprečuje napenjanje, pri sladkornih bolnikih pa zmanjšuje močan občutek žeje. Kraški in vrtni šetraj imata rahlo pikanten okus, podoben timijanu, s priokusom majarona in mete. Kraški šetraj ima močnejši, ostrejši, bolj pekoč okus, podoben žajblju in iglicam bora. Zato se v kulinariki pogosteje uporablja vrtni šetraj, kraški šetraj pa bolj cenimo kot rastlino z blagodejnimi učinki na naše telo.
O ugodnem delovanju navadnega ali vrtnega šetraja pove že njegovo latinsko ime Satureja hortensis. Satureja izvira iz besede satir (pol človek pol kozel). Satirom so v legendah pripisovali izjemno spolno moč, to pa naj bi pridobili na poljih, polnih šetraja. V srednjem veku so zato šetraju pripisovali moč, da spodbuja delovanje spolnih žlez. Vrtni šetraj se uporablja kot analgetik za bolečine v mišicah in kosteh, ima pa tudi protivnetno delovanje.

Kraški šetraj ima močnejše delovanje
Bolj aromatičen, izrazitejši okus ter močnejše delovanje pa ima kraški šetraj, ki ga latinsko imenujemo Satureja montana in sodi v družino ustnatic. Ta majhna grmičasta trajnica raste v Sredozemlju na kamnitih pobočjih in v skalovju. Na golem steblu so izrazito štirirobi, pecljati in zašiljeni listi. Majhni bledo rožnati cvetovi so združeni v klaske. Vršičke nabiramo, ko se cvetovi razcvetijo. Nabrane vršičke lahko posušimo in uporabimo za čaj ali kot začimbo, iz njih pa z destilacijo pridobivajo tudi eterično olje. Eterično olje vsebuje karvakrol in timol ter druge monoterpene. Količina teh sestavin se spreminja glede na letni čas.
Kraški šetraj čisti telo
To močno zelišče so že od nekdaj uporabljali kot poživilo in sredstvo proti prebavnim težavam. Danes blagodejno deluje pri lajšanju črevesnih krčev in ima protiglivično in protibakterijsko delovanje, izboljša tek ter prebavo. Kraški šetraj pa lahko uporabimo tudi za zunanjo uporabo, npr. pri manjših ranah, glivičnih kožnih obolenjih, razjedah na ustih in vnetem grlu, saj deluje kot antiseptik. Odpravlja tudi menstrualne težave ter ugodno deluje pri jetrnih in žolčnih boleznih. Dobro se obnese tudi pri osjih in čebeljih pikih. Šetraj lahko uporabimo tudi kot ekološki fungicid, saj močno deluje proti glivi Aspergillus flavus, ki se pojavlja na žitih in zemeljskih oreščkih in je nevarna zaradi izločanja strupenih aflatoksinov. Toksini pa močno prizadenejo jetra ter povzročajo aspergilozo pljuč. Šetraj čisti telo, odpravlja gliste in spodbuja izločanje seča, zato je nepogrešljiv pri revmi, sečnih kamnih in pri težavah s paraziti. Šetraj je najučinkovitejši v vodnem izvlečku, zato ga dodajamo proti koncu kuhanja, da razvije aromo in svojo moč.
Viri
Bodi eko








